Ananas Roślina - Uprawa Egzotycznego Ananasa w Ogrodzie

Ananas Roślina - Uprawa Egzotycznego Ananasa w Ogrodzie
Autor Piotr Tkacz
Piotr Tkacz6 stycznia 2024 | 6 min

Ananas roślina to egzotyczna roślina, która potrafi zachwycić nie tylko swoim wyglądem, ale przede wszystkim smakiem. Wbrew pozorom nie jest trudna w uprawie, a przy odrobinie cierpliwości i wiedzy każdy może cieszyć się własnymi, domowymi ananasami.

Kluczowe wnioski:
  • Ananas roślina lubi ciepło i dużo światła, najlepiej czuje się w temperaturze 20-30°C.
  • Do uprawy ananasa potrzebna jest dobra ziemia, np. ziemia uniwersalna z domieszką piasku.
  • Roślinę należy regularnie nawozić nawozami do roślin owocujących i cytrusowych.
  • Ananas wymaga obfitego podlewania latem, a zimą podlewania umiarkowanego.
  • Owoce zbiera się, gdy osiągną złocisto-żółtą barwę i charakterystyczny aromat.

Jak wyhodować roślinę ananasową

Roślina ananasowa to niezwykle efektowna, egzotyczna roślina, która potrafi ozdobić każdy ogród oraz dom. Co więcej, oprócz walorów dekoracyjnych ma również walory smakowe, gdyż to właśnie z niej pozyskuje się smaczne owoce - ananasy. Jak zatem samemu wyhodować tę niezwykłą roślinę?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie warunki, w jakich będzie rosła. Ananas nie znosi zimna, potrzebuje stałej temperatury od 20 do 30 stopni Celsjusza. Najlepiej sprawdzi się w szklarni lub oranżerii. Ważne jest też oświetlenie - roślina wymaga dużo światła. Można ją hodować w doniczce, by zapewnić jej optymalne warunki.

Kolejna kwestia to podłoże. Najlepsza będzie uniwersalna ziemia kwiatowa wymieszana z piaskiem, by zapewnić dobrą przepuszczalność. Doniczkę należy wyłożyć keramzytem, by zabezpieczyć przed zastojem wody.

Podlewanie i nawożenie

Aby ananas się pięknie rozrastał i obficie owocował, trzeba o niego regularnie dbać. latem wymaga obfitego podlewania - gleba powinna być stale wilgotna. Zimą podlewamy umiarkowanie. Nie można dopuścić jednak do przesuszenia podłoża.

Bardzo istotne jest też nawożenie ananasa. Należy stosować nawozy do roślin owocujących i cytrusowych, najlepiej w formie płynnej. Nawożyć trzeba regularnie, mniej więcej co 2 tygodnie w okresie wzrostu.

Uprawa ananasa w ogrodzie – porady

Chcąc cieszyć się własnymi ananasami, wcale nie trzeba mieć szklarni czy oranżerii. Roślinę tę można hodować także w zwykłym ogrodzie, na rabacie. Wymaga to oczywiście zapewnienia jej specjalnych warunków.

Najważniejsze to ochrona przed niskimi temperaturami. Ananas musi mieć zapewnione minimum 20 stopni Celsjusza.

W tym celu jesienią roślinę należy okryć na noc specjalną włókniną. Można też na zimę przenieść doniczkę do ogrzewanego pomieszczenia np. do szklarni lub oranżerii. Wiosną po ostatnich przymrozkach wracamy z rośliną na zewnątrz.

Miejsce do uprawy

W ogrodzie ananas powinien rósć w pełnym nasłonecznieniu, osłonięty od wiatru. Można posadzić go na rabacie wśród innych egzotycznych roślin lub np. cytrusów. Bardzo efektownie będzie wyglądał w donicy ustawionej na tarasie.

Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne - najlepsza mieszanka ziemi uniwersalnej z piaskiem. Doniczkę warto obłożyć keramzytem i postawić na podstawce, by zapewnić dobry drenaż.

Podlewanie i nawożenie przeprowadzamy tak samo, jak w przypadku uprawy w oranżerii.

Nawożenie i podlewanie ananasa

Aby roślina ananasowa pięknie rosła, obficie kwitła i owocowała, bardzo ważne jest właściwe nawożenie. Należy systematycznie stosować nawóz do roślin owocujących lub cytrusów, najlepiej w formie płynnej.

Okres wzrostu rośliny Nawożenie co 2 tygodnie
Okres kwitnienia Nawożenie co tydzień

Oprócz nawożenia bardzo ważne jest właściwe nawadnianie rośliny. Latem ananas wymaga obfitego podlewania - podłoże powinno być stale wilgotne. Zimą ograniczamy podlewanie, ale uważamy, by ziemia nie przeschła całkowicie.

Objawy niedoboru składników

Jeśli ananasom brakuje składników odżywczych, mogą pojawić się charakterystyczne objawy. Na przykład przy niedoborze azotu liście żółkną, a wzrost jest spowolniony. Niedobór potasu objawia się zahamowaniem kwitnienia i wzrostu. Dlatego tak ważne jest systematyczne nawożenie.

Cięcie, przycinanie ananasa w doniczce

Ananas Roślina - Uprawa Egzotycznego Ananasa w Ogrodzie

Aby roślina ananasowa ładnie się kształtowała i obficie owocowała, wymaga okresowego cięcia. Usuwamy wtedy uschnięte i połamane liście oraz boczne odrosty.

Cięcie pielęgnacyjne wykonujemy 2 razy w roku - wiosną i jesienią. Używamy do tego celu ostrego, zdezynfekowanego noża lub sekatora. Przy okazji możemy także podzielić kępę ananasów, sadząc młode rośliny w nowych doniczkach.

  • Cięcie wiosną pobudza roślinę do wzrostu.
  • Jesienne cięcie przygotowuje ją do spoczynku zimowego.

Dzięki regularnemu cięciu i przycinaniu nasz ananas będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale też obficie owocował.

Zbiór dojrzałych owoców ananasa

Kiedy zauważymy, że na roślinie pojawiły się kwiatostany, a następnie maleńkie zawiązki owoców, zaczyna się najprzyjemniejszy etap uprawy. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż ananasy dojrzeją.

Owoce zbieramy, gdy osiągną złocistożółtą barwę i charakterystyczny, słodkawy aromat. W tym momencie można je ostrożnie odciąć od rośliny i skonsumować. Smacznego!

Uprawa ananasa to fascynująca przygoda, która z pewnością dostarczy wielu satysfakcji każdemu miłośnikowi ogrodnictwa. A smaczne, dojrzałe owoce będą najlepszą nagrodą za trud włożony w pielęgnację tej niezwykłej, egzotycznej rośliny.

Podsumowanie

Artykuł przybliżył krok po kroku, jak samodzielnie wyhodować w ogrodzie lub donicy egzotyczną roślinę ananasową. Przedstawiono optymalne warunki, w jakich lubi rosnąć ten ciepłolubny gatunek, typowe dla roślin pochodzących z tropików.

Omówiono także najważniejsze zasady uprawy ananasa – od przygotowania odpowiedniego podłoża, poprzez systematyczne nawożenie i nawadnianie, po niezbędne cięcia pielęgnacyjne. Tylko zapewniając roślinie właściwą pielęgnację, można liczyć na obfite plony aromatycznych, dojrzałych owoców.

Artykuł pokazał, że mimo egzotycznego pochodzenia, ananas wcale nie jest trudny w uprawie nawet dla początkującego ogrodnika. Oczywiście w naszym klimacie wymaga zapewnienia specjalnych warunków, np. ochrony przed mrozem w zimie. Jednak przy odrobinie zaangażowania, roślina ta może być ozdobą ogrodu i dostarczyć smacznych owoców.

Lektura artykułu z pewnością zachęci miłośników egzotycznych roślin do wyhodowania własnych ananasów, które będą ozdobą ogrodu, tarasu lub balkonu latem, a zimą wniosą tropikalny klimat do mieszkania. Samodzielnie uprawiany ananas smakuje przecież najlepiej!

5 Podobnych Artykułów

  1. Aranżacja małej sypialni z białą szafą - praktyczne rozwiązania
  2. Stylowe urządzenie klatki schodowej - inspiracje i pomysły aranżacyjne
  3. 10 ciekawych pomysłów na dekoracje ścienne w kuchni
  4. Beton i drewno - pomysł na nowoczesną aranżację kuchni
  5. Eleganckie ozdoby świąteczne - Bożonarodzeniowe dekoracje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Tkacz
Piotr Tkacz

Jestem Piotr, entuzjasta nowych technologii i innowacji. Pasjonują mnie startupy i świat kryptowalut. Sam inwestuję w obiecujące projekty technologiczne. Lubię analizować trendy i szukać okazji do zyskownych inwestycji. Chciałbym zarażać innych optymizmem i inspirować do poszukiwania nietypowych możliwości pomnażania kapitału. Wierzę w siłę ludzkiej kreatywności.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.33 Liczba głosów: 3

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły