Begonia zwisająca to niezwykle dekoracyjna, a zarazem łatwa w uprawie roślina. Nic więc dziwnego, że z roku na rok zyskuje ona coraz większą popularność i zagląda do polskich domów oraz ogrodów.
Kluczowe wnioski:- Begonia zwisająca rośnie bujnie i obficie kwitnie przez cały sezon wegetacyjny.
- Aby pięknie się prezentowała, wymaga stałej wilgoci podłoża i osłonięcia przed intensywnym słońcem.
- Można ją bez problemu rozmnażać przez sadzonki lub nasiona.
- Świetnie sprawdza się zarówno w doniczkach, skrzynkach balkonowych, jak i obsadzaniu rabat.
- Odporna na choroby, nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji.
Jak uprawiać begonię zwisającą
Begonia zwisająca, inaczej bulwiasta zwisająca, to niezwykle dekoracyjna roślina, która doskonale sprawdza się zarówno w doniczkach, jak i rabatach kwiatowych. Co istotne, jej uprawa nie nastręcza większych trudności. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki.
Przede wszystkim begonia zwisająca preferuje stanowiska w półcieniu lub zacienione, chronione przed intensywnym, południowym nasłonecznieniem. Dobrze znosi jednak także słabsze, poranne słońce. Ważne, by roślina była osłonięta przed wiatrem.
Jeśli chodzi o podłoże, begonię zwisającą należy sadzić w ziemi żyznej i przepuszczalnej, bogatej w próchnicę i o odczynie lekko kwaśnym. Można ją uprawiać w doniczkach, skrzynkach balkonowych czy wiszących koszach wypełnionych uniwersalną ziemią do kwiatów.
Bardzo istotne w uprawie begonii zwisającej jest stałe i obfite podlewanie, a także zapewnienie regularnej wilgoci powietrza. W czasie suszy liście begonii mogą się kurczyć i więdnąć. Dobrze jest więc spryskiwać roślinę miękką mgiełką wodną.
Miejsce sadzenia
Begonię zwisającą możemy posadzić zarówno w doniczce i ustawić w półcienistym miejscu na balkonie, jak również zastosować jako roślinę zwisającą w wiszącym koszu na tarasie czy werandzie. Świetnie będzie wyglądać także w skrzynkach i pojemnikach na balkonie, werandzie oraz przy wejściu do domu.
Możliwe jest także obsadzenie rabaty kwiatowej. W tym przypadku wybierzmy raczej półcień - pełne nasłonecznienie sprawi, że begonia szybko wykwitnie, ale też przedwcześnie zmęczy się i zacznie ginąć.
Dlaczego begonia zwisająca jest tak popularna
Begonia zwisająca zyskała status supergwiazdy wśród roślin balkonowych i rabatowych z kilku powodów. Po pierwsze, cechuje ją niezwykła atrakcyjność. Obficie i przez cały sezon kwitnie jaskrawymi, pełnymi kwiatami w różowych i czerwonych odcieniach. Jej zwisające, bujnie ulistnione pędy tworzą bardzo dekoracyjną, kaskadową formę.
Kolejnym powodem popularności begonii wiszącej jest jej uniwersalność. Możemy ją sadzić zarówno w doniczkach, skrzyniach, jak i bezpośrednio w gruncie na rabatach. Ponadto, roślina ta nie ma specjalnych wymagań i nie jest trudna w uprawie nawet dla początkujących ogrodników.
Nie do przecenienia jest także jej atut w postaci odporności na choroby i szkodniki. Dzięki temu pięknie kwitnie przez cały sezon bez konieczności stosowania oprysków czy specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych.
Begonia zwisająca to prawdziwy skarb dla każdego domu i ogrodu!
Begonia zwisająca - wymagania glebowe i świetlne
Aby begonia zwisająca mogła harmonijnie rosnąć i obficie kwitnąć, należy zapewnić jej odpowiednie warunki siedliskowe. Jakie są optymalne wymagania tej rośliny?
- Stanowisko w półcieniu lub cieniu, osłonięte przed silnym, południowym nasłonecznieniem.
- Podłoże żyzne i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5).
- Stała dostępność wody w podłożu i wysoka wilgotność powietrza.
Warto wiedzieć, że choć begonia toleruje także słoneczne lub półsłoneczne stanowiska, to jednak w pełnym słońcu jej liście i pędy mogą się przepalać. Roślina też szybciej się męczy i może przedwcześnie zakończyć wegetację.
Nawożenie i podlewanie begonii wiszącej
Aby begonia obficie i długo kwitła, bardzo ważne jest systematyczne dokarmianie oraz obfite podlewanie. Najlepsze efekty przynosi nawożenie nawozami mineralnymi w formach przyswajalnych dla roślin.
Zaleca się dokarmianie co 10-14 dni od wiosny do jesieni specjalistycznymi nawozami do roślin kwitnących i balkonowych. Można też z powodzeniem stosować powszechnie dostępne nawozy typu Azofoska czy Polifoska. Przy nawożeniu warto przestrzegać zaleceń producenta co do częstotliwości i dawkowania.
Okres nawożenia | Częstotliwość |
marzec - maj | co 10 dni |
czerwiec - sierpień | co 7-10 dni |
wrzesień - październik | co 14 dni |
Natomiast podlewanie begonii zwisającej powinno być obfite i systematyczne. Wskazane jest także spryskiwanie rośliny wodą, zwłaszcza podczas upałów i suszy, gdy może ona gwałtowanie tracić turgor. Nie dopuszczajmy jednak, by podłoże było przesuszone.
Jak rozmnażać roślinę begonia wisząca
Begonia zwisająca jest niezwykle łatwa w rozmnażaniu. Możemy to robić zarówno przez nasiona, jak i przez podział lub wykorzystanie sadzonek.
Dzielenie kęp powinno mieć miejsce przed okresem kwitnienia - najlepiej wczesną wiosną. Wystarczy ostrożnie oddzielić wybrany fragment pełny zdrowych pędów z korzeniami i przesadzić do osobnego pojemnika. Tak uzyskane młode rośliny szybko się ukorzenią.
Z kolei rozmnażanie przez sadzonki polega na pobieraniu w okresie intensywnego wzrostu zdrowych fragmentów łodyg i umieszczeniu ich w wodzie lub wilgotnym podłożu. Bardzo szybko ukorzenią się i będzie można je przesadzić do ziemi lub pojemników.
Bezpieczne miejsca do posadzenia begonii zwisającej
Begonia zwisająca, zwana także bulwiastą, to bardzo wdzięczna i niezbyt wymagająca roślina. Możemy ją bez przeszkód sadzić zarówno w doniczkach ustawionych w półcieniu, jak i w skrzynkach oraz wiszących koszach na balkonie, werandzie czy tarasie.
Będzie pięknie wyglądać pojemnik czy skrzynka udekorowana kaskadą zieleni i kwiatów begonii. Ponadto, możemy posadzić ją także bezpośrednio w gruncie - na rabatach, w nasadzeniach żywopłotowych, jako obwódkę wokół drzew i krzewów. Tylko wybierzmy dla niej półcień.
Podsumowanie
Begonia bulwiasta zwisająca to niezwykle dekoracyjna roślina, która wręcz oczarowuje swym urokiem. Obficie i przez cały sezon kwitnie jaskrawymi, pełnymi kwiatami, a jej zwisające pędy tworzą bardzo efektowną formę. Nic więc dziwnego, że zyskuje coraz większą popularność.
Co istotne, begonia zwisająca nie jest wymagająca w uprawie. Wystarczy zapewnić jej stałą wilgoć podłoża, osłonięcie przed intensywnym słońcem oraz regularne dokarmianie. Można ją bez problemu namnażać przez podział lub z sadzonek. Jest też odporna na choroby.
Begonię zwisającą możemy posadzić zarówno w doniczkach, skrzynkach, jak i rabatach. Będzie pięknie prezentować się zwłaszcza w wiszących koszach i pojemnikach ustawionych w półcieniu. To prawdziwy skarb dla każdego ogródka i balkonu.
Mamy nadzieję, że przekazane w niniejszym artykule wskazówki dotyczące pielęgnacji begonii zwisającej pomogą Wam cieszyć się urokiem tej rośliny przez wiele sezonów.