Żarnowiec Boskoop Ruby - Uprawa i szczodrzeniec czerwony

Żarnowiec Boskoop Ruby - Uprawa i szczodrzeniec czerwony
Autor Piotr tkacz
Piotr tkacz06.01.2024 | 6 min.

Żarnowiec boskoop ruby to popularna odmiana jabłoni ceniona za duże, soczyste i aromatyczne owoce o intensywnej czerwonej barwie. Jest to drzewo owocowe, które dobrze znosi polski klimat i może owocować nawet przy mrozach do -25 stopni Celsjusza. W artykule omówione zostaną kluczowe aspekty uprawy i pielęgnacji tego szczodrzeńca od sadzonki po zbiory.

Kluczowe wnioski:
  • Żarnowiec boskoop ruby wymaga ciepłej, osłoniętej lokalizacji i żyznej gleby.
  • Rozmnaża się go przez szczepienie na podkładkach karłowych.
  • Drzewka wymagają regularnego nawożenia i cięcia formującego.
  • Owoce zbiera się we wrześniu, są aromatyczne i dobrze przechowują się.
  • Gatunek ten jest podatny na parcha jabłoni i mączniaka, wymaga ochrony.

Uprawa żarnowca boskoop ruby

Żarnowiec boskoop ruby preferuje stanowiska osłonięte od wiatru, ciepłe i nasłonecznione. Optymalna gleba to żyzna, przepuszczalna i zasobna w próchnicę ziemia. Przed posadzeniem warto wzbogacić ją o kompost lub dojrzały obornik. Do sadzenia wybieramy jednoroczne okulanty na karłowych podkładkach, np. P 22, P 60 lub M.26.

Młode szczodrzeńce boskoop sadzimy co 3-4 m, zachowując 4-5 m odstępów między rzędami. Dołki kopie się na głębokość 60-80 cm. Systematycznie uzupełniamy miski wodne wokół drzewek. W pierwszym roku obficie podlewamy by wspomóc ukorzenianie.

Rozmieszczenie

Aby zapewnić drzewkom optymalne warunki wzrostu i owocowania, dbamy o właściwe rozmieszczenie. Oddalone od siebie o 4-5 m rzędy ustawiamy w kierunku północ-południe. Takie rozwiązanie gwarantuje równomierne nasłonecznienie koron.

Po posadzeniu czerwonego żarnowca formujemy prawidłowy pokrój - wyprowadzamy co najmniej 3 konary szkieletowe, a niepożądane odrosty systematycznie usuwamy.

Rozmnażanie żarnowca boskoop ruby

Żarnowce rozmnaża się głównie poprzez szczepienie na innych podkładkach, co pozwala uzyskać drzewka karłowe lub półkarłowe. Materiał szczepiony pobiera się z wyselekcjonowanych sadów matecznych.

W celu reprodukcji generatywnej (nasiennej) zbiera się wyłącznie owoce pochodzące z izolowanych plantacji zapewniających zapylanie pyłkiem tego samego gatunku. Jednak ze względu na dużą zmienność potomstwa metoda ta nie znajduje szerszego zastosowania.

Podkładka Wzrost Plonowanie
P 22 Silne karłowienie Obfite
P 60 Średnie karłowanie Wysokie

Dobór odpowiedniej podkładki żarnowca uzależniamy od warunków glebowych i klimatycznych. Wrażliwe na mróz P 22 stosujemy na stanowiskach osłoniętych, a wytrzymałe M.26 i P 60 w rejonach o surowszym klimacie.

Nawożenie żarnowca boskoop ruby

Młode żarnowce nawozimy głównie nawozami azotowymi, pobudzającymi wzrost pędów i liści. Z kolei starsze drzewka wymagają nawozów potasowo-fosforowych, wpływających pozytywnie na kwitnienie, zawiązywanie owoców i dojrzewanie drewna.

Na jesieni stosujemy nawóz potasowo-fosforowy (np. polifoska) - 20-30 g na 1 m2 w projekcji korony. Wiosną, po ruszeniu wegetacji, podajemy saletrę amonową bądź mocznik (20-30 g/m2) lub nawóz azotowy z mikroelementami.

Dokarmianie dolistne

Oprócz nawożenia glebowego, żarnowce w fazie wzrostu zawiązków oraz po zbiorach owoców dokarmiamy dolistnie. Stosujemy preparaty zawierające azot, potas, magnez i mikroelementy np. bor, mangan czy cynk.

Doglebowe i dolistne nawożenie należy prowadzić z umiarem, gdyż zbyt wysokie dawki mogą obniżyć mrozoodporność drzew i zwiększyć podatność na choroby.

Cięcie żarnowca boskoop ruby

Żarnowiec Boskoop Ruby - Uprawa i szczodrzeniec czerwony

Prawidłowa technika cięcia warunkuje uzyskanie dobrych plonów o wysokiej jakości owoców. Żarnowce przycina się na przemian - w jednym roku skracamy pędy roczne o 1/3, a w następnym o połowę.

Cięcie sanitarne polega na usuwaniu suchych i połamanych gałązek. Przerzedzamy też zagęszczoną koronę, aby zapewnić wszystkim pędom dostęp do światła. Termin zabiegu przypada na marzec, przed ruszeniem wegetacji.

Zbiór owoców żarnowca boskoop

Dojrzałe owoce boskoop ruby zbieramy w pierwszej połowie września. Jabłka osiągają masę 150-220 g i mają soczyste, jędrne miąższ o herbaciano-kwaśnym smaku.

Ze względu na grubą skórkę i krótki okres dojrzewania, gatunek ten dobrze znosi transport i może być przechowywany nawet do stycznia. Owoce sprawdzają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i przetwórstwa.

Zbiory warto rozłożyć na 2-3 tygodnie, zbierając najpierw najdojrzalsze egzemplarze. Pozwoli to wydłużyć okres owocowania i poprawić trwałość późniejszych partii.

Choroby i szkodniki żarnowca

Żarnowce narażone są przede wszystkim na infekcje grzybicze, zwłaszcza parcha jabłoni i mączniaka. Rozwijają się one szczególnie łatwo po łagodnych i wilgotnych zimach.

Aby zapobiec epidemii, opryski przeprowadza się preparatami fungicydowymi już wczesną wiosną. Szczególnie zagrożone są okazy rosnące w cieniu i o zbyt gęstej koronie.

Na plantacjach żarnowca pojawiają się też larwy owocówek jabłkówek oraz mszyce. W tym przypadku stosuje się opryski insektycydem lub preparatami biologicznymi, jak np. Bacillus thuringiensis.

Podsumowanie

Uprawa szczodrzeńca boskoop ruby to ciekawe wyzwanie dla każdego ogrodnika. Ten piękny, czerwony żarnowiec z dorodnymi owocami wymaga wprawdzie troskliwej pielęgnacji, ale szczodrze wynagradza trud obfitymi plonami. Przy odrobinie wiedzy i systematyczności w nawożeniu, cięciu i zabiegach ochronnych, nasze drzewka będą owocować co roku.

Najważniejsza jest właściwa lokalizacja nasadzeń – osłonięte, słoneczne stanowisko o żyznej ziemi. Młode żarnowce sadzimy co 3-4 m, smukłe odmiany podkładek karłowych pozwalają zaoszczędzić miejsce w ogrodzie. Systematyczne cięcie i nawożenie azotem oraz fosforem i potasem zapewni obfite plony dojrzałych jabłek już od 3-4 roku po posadzeniu.

Zbiory warto rozłożyć na kilka tygodni, stopniowo zrywając najpierw najdojrzalsze czerwone żarnowce. Surowce można skutecznie chronić przed chorobami grzybowymi i szkodnikami, regularnie opryskując fungicydami i insektycydami. Zdrowe drzewka owocować będą co roku aż do późnej jesieni.

Uprawa tych kolorowych szczodrzeńców to satysfakcjonujące hobby, które zaowocuje obfitością pysznych, aromatycznych owoców na długie miesiące. Gorąco polecamy spróbować swoich sił w pielęgnacji boskoopów!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aranżacja małej sypialni z białą szafą - praktyczne rozwiązania
  2. Eleganckie ozdoby świąteczne - Bożonarodzeniowe dekoracje
  3. Kwiat Całusek - Najpiękniejszy Kwiat Do Podarowania
  4. Jaśmin nagokwiatowy - uprawa i pielęgnacja
  5. Tawuła japońska Goldmound - Ozdobne tawuły do ogrodu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr tkacz
Piotr tkacz

Jestem Piotr, entuzjasta nowych technologii i innowacji. Pasjonują mnie startupy i świat kryptowalut. Sam inwestuję w obiecujące projekty technologiczne. Lubię analizować trendy i szukać okazji do zyskownych inwestycji. Chciałbym zarażać innych optymizmem i inspirować do poszukiwania nietypowych możliwości pomnażania kapitału. Wierzę w siłę ludzkiej kreatywności.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły