Aneks kuchenny w salonie: pomysł na funkcjonalną aranżację

Aneks kuchenny w salonie: pomysł na funkcjonalną aranżację
Autor Piotr tkacz
Piotr tkacz06.01.2024 | 7 min.

Aneks kuchenny w salonie to coraz popularniejsze rozwiązanie pozwalające na funkcjonalne i praktyczne urządzenie niewielkiej przestrzeni. Pozwala stworzyć mini aneks, w którym zmieścimy niezbędne sprzęty kuchenne bez konieczności wygospodarowania osobnego pomieszczenia. Dzięki temu można zaoszczędzić miejsce i stworzyć ciekawą, otwartą przestrzeń łączącą salon i kuchnię.

Kluczowe wnioski:
 • Aneks kuchenny w salonie to modne i praktyczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić miejsce w małym mieszkaniu lub domu.
 • Dobrze zaplanowany aneks spełnia wszystkie funkcje mini kuchni przy jednoczesnym zachowaniu otwartej przestrzeni salonu.
 • Aneks kuchenny można wyposażyć we wszystkie niezbędne sprzęty - lodówkę, płytę grzewczą, zlewozmywak.
 • Aranżując aneks w salonie warto zadbać o odpowiednie oświetlenie i wydzielenie strefy kuchennej.
 • Aneks kuchenny w salonie to ciekawe i modne rozwiązanie na niewielką przestrzeń.

Aneks kuchenny w salonie - funkcjonalność

Aneks kuchenny w salonie to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala wprowadzić mini kuchnię do przestrzeni dziennej. Dzięki temu można zaoszczędzić miejsce i stworzyć praktyczną, otwartą przestrzeń łączącą salon i część kuchenną.

Kluczową zaletą takiego aneksu jest jego funkcjonalność. W niewielkiej przestrzeni salonu możemy wygospodarować miejsce na lodówkę, płytę grzewczą, zlewozmywak oraz szafki kuchenne. Aneks pozwala przygotowywać posiłki, robić kawę czy herbatę nie opuszczając przy tym salonu. Daje to większy komfort i możliwość towarzyskich rozmów podczas gotowania.

Jak zaprojektować funkcjonalny aneks kuchenny?

Aby aneks spełniał swoje zadanie, należy odpowiednio go urządzić. Przede wszystkim trzeba zapewnić wystarczającą ilość miejsca na lodówkę i płytę grzewczą. Konieczne jest także miejsce na blat roboczy. Pozwoli to wygodnie przygotowywać posiłki.

Bardzo ważne jest też odpowiednie oświetlenie. Nad blatem i płytą warto zamontować lampy lub oprawy świetlne, by zapewnić dobrą widoczność podczas gotowania. Oświetlenie ogólne salonu również powinno być odpowiednio dobrane.

Aneks kuchenny w salonie - oszczędność miejsca

Aneks kuchenny w salonie to przede wszystkim sposób na zaoszczędzenie cennej przestrzeni mieszkalnej. Zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach i domach brakuje dodatkowego pokoju na kuchnię. Wygospodarowanie aneksu kuchennego pozwala ominąć ten problem.

Salon z aneksem łączy zalety dużej, otwartej przestrzeni ze wszystkimi funkcjami mini kuchni. Dzięki praktycznemu aneksowi możemy przygotowywać posiłki nie rezygnując z przestronnego salonu. To ogromna zaleta w małych wnętrzach.

Gdzie umieścić aneks kuchenny?

Urządzając aneks kuchenny w salonie, warto wygospodarować na niego narożnik pomieszczenia lub przestrzeń wzdłuż jednej ze ścian. Dobrym pomysłem jest oddzielenie go od reszty wnętrza niewielką zabudową lub ulubionymi meblami. Aneks może być też oddzielony od salonu barowym blatem.

Niezwykle istotne jest odpowiednie zaplanowanie instalacji i doprowadzenie wody oraz prądu do aneksu. Ułatwi to późniejsze podłączenie niezbędnych sprzętów AGD.

Aneks kuchenny w salonie - pomysłowe rozwiązania

Aranżując aneks kuchenny w salonie, warto postawić na kreatywne i niestandardowe rozwiązania. To doskonały sposób, aby stworzyć w tym miejscu inspirującą strefę łączącą funkcje kuchni i salonu.

Aneks kuchenny z salonem może być urządzony w każdym stylu - od nowoczesnego po klasyczny czy rustykalny. Wszystko zależy od upodobań i charakteru wnętrza. Nowoczesny aneks znacznie lepiej komponuje się z loftowym salonem, natomiast klasyczny będzie pasował do eleganckiego wystroju.

Nie bójmy się eksperymentować i wprowadzać do aneksu kuchennego kolorowe dodatki czy wyraziste wzory.

To doskonała okazja, aby nadać temu miejscu niepowtarzalny, autorski charakter. Bardzo dobrze sprawdzą się tu kontrastowe połączenia jak czarna lodówka na tle jasnej ściany czy też kolorowe krzesła barowe przy białym blacie.

Aranżacja aneksu kuchennego w salonie

Aneks kuchenny w salonie: pomysł na funkcjonalną aranżację

Aranżując aneks kuchenny w salonie, należy przemyśleć każdy jego element. Od tego jak go urządzimy, zależy funkcjonalność i wygoda korzystania z tej części pomieszczenia.

Kluczowe będzie wygospodarowanie wystarczającej ilości miejsca na lodówkę, płytę grzewczą, piekarnik oraz zlewozmywak. Konieczne jest także miejsce na szafki kuchenne lub regały. Pozwoli to na schludne i ergonomiczne przechowywanie produktów oraz naczyń.

Lodówka Warto wybrać model o pojemności minimum 100 l, który wkomponuje się w zabudowę lub będzie kontrastował z wystrojem wnętrza.
Płyta grzewcza Najlepiej sprawdzi się tradycyjna, elektryczna o mocy 2000-3000W z 2-4 polami grzewczymi.

Kolejnym istotnym elementem będzie oświetlenie. Musi być ono tak dobrane, by zapewniać pełny komfort i bezpieczeństwo podczas pracy przy kuchennym blacie. Bardzo ważny jest także dostęp do gniazdek elektrycznych.

Aneks kuchenny w salonie - inspiracje

Szukasz inspiracji na aranżacje aneks kuchenny z salonem? W internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych realizacji i pomysłów, jak urządzić taką przestrzeń.

Jedną z najważniejszych kwestii jest sposób oddzielenia funkcji aneksu od reszty salonu. Może to być niewielka zabudowa, regał z ulubionymi książkami czy barowy blat. Dobrym wyborem będzie też przeszklona witryna z ekspozycją szkła, porcelany lub bibelotów.

 • Aneks w industrialnym stylu z betonowym blatem i metalowymi szafkami.
 • Klasyczny aneks z białą zabudową, miedzianym zlewozmywakiem i gustowną lampą.

Nie bój się eksperymentować z kolorami, wzorami i fakturami. Twoja kreatywność pozwoli stworzyć inspirującą i niepowtarzalną strefę łączącą kuchnię z salonem.

Aneks kuchenny w salonie - praktyczne wskazówki

Decydując się na urządzenie aneksu kuchennego w salonie, warto skorzystać z kilku praktycznych porad. Pozwolą one stworzyć funkcjonalną i wygodną przestrzeń łączącą zalety kuchni i przestronnego wnętrza.

Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć lokalizację. Najlepiej sprawdzi się narożnik pomieszczenia lub przestrzeń wzdłuż jednej ze ścian salonu. Konieczne jest też wcześniejsze poprowadzenie instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej.

Kolejna ważna kwestia to właściwe oświetlenie zapewniające dobrą widoczność, zwłaszcza nad blatem roboczym. Warto też zadbać o schludne i funkcjonalne miejsce do przechowywania produktów spożywczych.

Dodatkowo, aby oddzielić optycznie strefę kuchenną od salonowej można wykorzystać ulubione meble, regał z książkami lub inną niewielką zabudowę. Pozwoli to wydzielić aneks i nadać mu indywidualny charakter.

Podsumowanie

Aneks kuchenny w salonie to obecnie bardzo popularne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić cenne miejsce w domu lub mieszkaniu. Dzięki niemu można wprowadzić funkcjonalną mini kuchnię do wnętrza salonu, nie rezygnując z zalet otwartej, przestronnej przestrzeni.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie i aranżacja aneksu kuchennego z salonem. Należy zadbać o wygospodarowanie wystarczającej ilości miejsca na niezbędne sprzęty AGD, właściwe oświetlenie oraz dostęp do gniazdek elektrycznych. Dobrze jest też wydzielić optycznie strefę kuchenną, np. niewielką zabudową.

Aneks w salonie może mieć nowoczesny, rustykalny lub klasyczny charakter - w zależności od stylu wnętrza i upodobań domowników. To doskonałe miejsce, aby puścić wodze fantazji i stworzyć inspirującą, autorską aranżację łączącą funkcje kuchni i przestrzeni dziennej.

Jeśli zależy Ci na funkcjonalności i wygodzie użytkowania, koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi praktycznymi wskazówkami dotyczącymi urządzania aneksu kuchennego w salonie. Pozwolą one uniknąć typowych błędów i stworzyć ergonomiczną oraz inspirującą strefę łączącą zalety kuchni i salonu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Aranżacja małej sypialni z białą szafą - praktyczne rozwiązania
 2. Eleganckie ozdoby świąteczne - Bożonarodzeniowe dekoracje
 3. Kwiat Całusek - Najpiękniejszy Kwiat Do Podarowania
 4. Jaśmin nagokwiatowy - uprawa i pielęgnacja
 5. Tawuła japońska genpei - piękna roślina do ogrodu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr tkacz
Piotr tkacz

Jestem Piotr, entuzjasta nowych technologii i innowacji. Pasjonują mnie startupy i świat kryptowalut. Sam inwestuję w obiecujące projekty technologiczne. Lubię analizować trendy i szukać okazji do zyskownych inwestycji. Chciałbym zarażać innych optymizmem i inspirować do poszukiwania nietypowych możliwości pomnażania kapitału. Wierzę w siłę ludzkiej kreatywności.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły